Гроші

Транспортування замовлених Правлінням України гривень, до кінця жовтня 1918. р. прибували до Києва залізницею. З вибухом польсько-української війни доставка надрукованих у Берліні гривень відбувалася в Україну літаками. В тодішні часи це був непевний засіб перевозу через катастрофи і конфіскати грошей ворожими владами, на території яких транспортуючі літаки були або через брак палива.
В одному з таких літаків, у катастрофі під Ратибором в Польщі загинув полковник Дмитро Вітовський, державний секретар Військових Справ ЗУНР, який від травня 1919 перебував у Парижі як член мирової делегації ЗУНР.

Аверс

Площа, замкнена рамкою в прямокутник. Верхня і нижня частини рамки мають по чотири тригліфи*. На метопах* , тобто площах між тригліфами верхньої частини рамки, двократно бачимо у колесі, на щиті звернений уліво арбалет та розети в усіх 4-х рогах. Лук - самостріл у тотожньому графічному вигляді зустрічаємо на старшій, із першої половини 17-го століття, міській печаті Києва. На метопах нижньої частини рамки, в такому самому колесі але на іншому щиті, звернений угору інший арбалет. Графічно він виконаний так, як новіша, бо вже з 1671. р. міська печать Києва. Вгорі офіційна назва України за Гетьманату: "Українська Держава", а вище, в обох кутах червоною фарбою серія з літери "А" і семицифрового числа. Середину площі заповнює тризуб у колесі, скомпонованим з декоративним орнаментом на подобу прикраси герба Війська Запорозького в книжечці "Вірші на жалосний погреб зацного рицаря Петра Конашевича Сагайдачного" з 1622. р. Однак сам тризуб багато втратив зі своєї краси та чарівної простоти через довільну його стилізацію. Нижню половину площі виповнють написи поверх орнаментів: "1000" (два рази), "Державний Кредитовий / Білєт" / "ТИСЯЧА ГРИВЕНЬ" і внизу "Директор Державного Банку підпис" та "Скарбник підпис". У центрі верхньої рамки "1000" передруковано словом "гривень", а на нижній вміщено "року / 1918".

Реверс

Площа замкнена рамкою в прямокутник. Орнамент на рамці нагадує прикраси на середньовічних срібних виробах. На рамці 12 разів повторяється "1000". Більшу частину прямокутника заповнює число "1000" і нижче "гривень" орнаментованим шрифтом. Ліву, меншу частину прямокутника займає текст закону, надрукований у 12 рядках всередині відокремленого орнаменту. Він дещо різниться від стилізації на гривневих банкнотах з нижчими номіналами: "Кредитові білєти / Української Держави за/безпечуються всім май /ном Держави.Кредитові / білєти Української Дер/жави ходять нарівні з зо/лотою монетою. / За фальшування держав /них кредитових білєтів / виновних карається по/збавленням прав і тюр/мою.". Знизу: "1 гривня містить 8.712 долі щирого золота". Банкноти на 1000 і 2000 гривень проєктував мистець Іван Мозалевський вже за Гетьманату. Обидві друковані в Берліні і введено ви обіг в жовтні 1918р. Водяні знаки у виді хрестиків. Розмір: 125 х 196 мм. *тригліфи (з грецької мови) - частина бальків дорійської колонади, прикрашених прорізами або вгнутими жолобцями. На фризах (подовжніх балках) вони чергувалися з метопами. (І. С.) *метопа (з грецької мови) - проміжні поля на дорійських колонах між тригліфами, прикрашені здебільшого різьбою. (І. С.)


Водяні знаки "Хрестики"